Turkcell Gelibolu Maratonu
Gelibolu Akademi
PROJE WEB SİTESİ

PROJENİN AMACI:
''Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar, burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yanyana, koyun koyunasınız...
Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.''
Mustafa Kemal ATATÜRK


Dünyanın hiçbir yerinde bir savaşın bir barışa sebep olduğu görülmemiştir. Birbirleri ile daha önce hiçbir ilişkisi olmayan ülkeler savaş ile tanışmışlar ve savaş sonunda barış sağlamış ve bu barış 100 yıldır devam etmektedir.

Çanakkale Savaşları Avustralya, Yeni Zelanda ve Modern Türkiye’nin kuruluşunda en büyük yapı taşıdır. Bu savaştan 3 genç ülke ve bu ülkeler arasında büyük bir barış ortaya çıkmıştır. Gelibolu savaşlarının gerek Türk tarihinde gerek, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya başta olmak üzere dünya tarihinde yansımaları farklıdır.

Gelibolu Savaşları sadece Türkiye tarihi için değil, savaşa katılan yaklaşık 8 devlet, 17 millet için önemli yansımaları olan, 1. Dünya savaşının en önemli olaylarındandır.

1. Dünya savaşında, metrekare başına en fazla kişinin hayatını kaybettiği en kanlı savaşlardan olan Çanakkale Savaşları Milli birlik ve beraberliğin sembolü, kurtuluş savaşının en büyük güç kaynağı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yapı taşlarından olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti tarihi ve 1. Dünya savaşı tarihinde önemli bir yere sahip Gelibolu Savaşları’nın konu ile ilgili dünyada ün sahibi yazar, araştırmacı, akademisyen ve profesyoneller tarafından farklı perspektiflerin zenginliği ile incelenmesi geçmişimize ışık tutmak için çok önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tarihi Gelibolu Yarımadasının turistik ve tarihsel gelişimi için her yıl gelişen detaylı ve disiplinli sürekli bir çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Bugün Gelibolu Savaşları ile ilgili kimi hurafelerin gerçeğin önüne geçtiği bir ortamda, farklı alanlarda Gelibolu Savaşları ile ilgili uzmanlıkları olan dünyaca ünlü araştırmacı, yazar, akademisyen ve profesyoneller bir araya getirilerek, tarihsel sürecin en ince ayrıntılarına kadar anlatılıp, tartışılacağı, sonrasında ortaya çıkacak yayınlar ile her yıl kasım ayının 3. Haftasında yapılması planlanan ‘Gelibolu Akademi’ önemli bir misyonu yürütmeye adaydır. Çanakkale Savaşlarında hayatını kaybeden şehitlerimize ve tüm askerlere, doğru bilgiyi paylaşarak saygımızı gösterebiliriz.

Projenin hedef kitlesi özellikle akademisyenler, tarih öğretmenleri, profesyonel rehberler, tarih bölümü öğrencileri, rehberlik bölümü öğrencileri ve tarih ile ilgilenen kişilerdir. Tüm üniversitelerin tarih, tarih öğretmenliği ve rehberlik bölümlerine, rehber odalarına, tarih ile ilgili vakıf ve derneklere proje hakkında davet yapılacaktır.

Gelibolu Akademi yalnız 2015 yılı ile sınırlı kalmayacaktır. Sürekli gelişen gündemi ve her yıl belirlenen özel teması ile yıllar yılı sürdürülmesi, ürettiği çıktılar ile başta Türkiye Cumhuriyeti ve Dünya tarihine somut önemli katkılar sağlaması hedeflenmektedir.

Tarihini doğru öğrenemeyen bir millet geleceğe de güvenli bakamaz.
PLAN GLOBAL , TRAVEL LOCAL